Turnusy rehabilitacyjne to programy lecznicze, podczas których pacjent poddawany jest różnorodnym zabiegom w celu poprawy stanu zdrowia. Jest to coraz częstsza forma rehabilitacji dostosowywana do pacjentów w różnym wieku. Od wyboru odpowiedniego turnusu, ośrodka oraz organizatora zależy efektywność powrotu do zdrowia, komfort, bezpieczeństwo i samopoczucie pacjenta. Sprawdź ten artykuł i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy odpowiednim wyborze!
Jak wybrać odpowiedni turnus rehabilitacyjny?
Pierwszym krokiem przy wyborze turnusu jest skontaktowanie się z lekarzem, który pomoże zweryfikować potrzeby pacjenta, rodzaj turnusu rehabilitacyjnego oraz zapotrzebowanie na konkretne zabiegi. Rola pacjenta w dalszym etapie polega na odpowiednim dopasowaniu ośrodka oraz organizatora według potrzeb, zaleceń, dostępności terminu oraz indywidualnych preferencji.
Przede wszystkim, podczas wyboru należy zwrócić uwagę na swoje własne potrzeby. Jeżeli potrzebujesz rehabilitacji po urazie, na taką właśnie powinieneś się zdecydować. Wybór turnusu rehabilitacyjnego o innym profilu niż Twój może być jedynie stratą pieniędzy oraz czasu, a nawet może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia.
Jak wybrać odpowiedni turnus rehabilitacyjny? Należy również dokładnie przeanalizować kwalifikacje personelu medycznego i dostępność profesjonalnego sprzętu. Dodatkowo zwróć uwagę na swoje zapotrzebowania. Na rynku dostępnych jest wiele wyjazdów w różnych terminach i o różnym czasie trwania. Dopasuj turnus rehabilitacyjny do swoich indywidualnych potrzeb.
Jak wybrać organizatora turnusu rehabilitacyjnego?
Zastanawiasz się jak wybrać organizatora turnusu rehabilitacyjnego? Wyselekcjonowanie organizatora turnusu rehabilitacyjnego jest kluczowe dla zapewniania komfortowego i skutecznego przebiegu całego procesu. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na:
- Program
Powinien być elastyczny i zawierać dostosowane elementy rehabilitacji zgodnej z rodzajem schorzenia, zajęcia sportowo-rekreacyjne, kulturowo-oświatowe oraz inne związane ze specyfiką turnusu, zajęcia indywidualne i grupowe.
- Ofertę
Standardem wliczonym w cenę turnusu jest zakwaterowanie odpowiadające długości pobytu 14 dni (istnieją też dłuższe lub krótsze wyjazdy), wyżywienie 3 razy dziennie z uwzględnieniem doboru specjalnej diety, zabiegi (rodzaj i ilość określa ośrodek), program kulturalno-rozrywkowy, specjalistyczna opieka medyczna oraz opieka kierownika turnusu podczas wszystkich etapów przed, jak i w trakcie pobytu w ośrodku rehabilitacyjnym.
- Opinie i komunikację
Doświadczenia klientów są warte uwagi i pomocne przy wyborze organizatora oraz ośrodka turnusu rehabilitacyjnego, rzetelne opinie byłych uczestników budują świadomość przyszłych pacjentów. Ważny jest również przejrzysty przekaz procesu uczestnictwa i pomoc organizatora w przypadku narastających pytań i wątpliwości.
Jak wybrać organizatora turnusu rehabilitacyjnego? Ważną częścią wyboru jest także dojazd do ośrodka. Jeżeli nie masz możliwości organizacji prywatnego transportu, skup się na poszukiwaniach firmy, która takowy zapewni. Wiele organizatorów turnusów posiada w swojej ofercie odebranie pacjenta i przewiezienie go do odpowiedniego ośrodka.
Jak wybrać dobry ośrodek rehabilitacyjny?
Nie wiesz jak wybrać dobry ośrodek rehabilitacyjny? Wybór odpowiedniego miejsca na spędzenie kilkunastu dni w ramach turnusu rehabilitacyjnego z pewnością nie należy do najłatwiejszych. W wyborze idealnego miejsca warto zwrócić uwagę na konkretne aspekty, które sprawią, że spędzony czas będzie bardziej komfortowy fizycznie, jak i psychicznie.
- Lokalizacja
Góry, morze, leśne zacisze, a może malowniczy krajobraz jezior? Lokalizacja ośrodka rehabilitacyjnego powinna spełniać preferencję uczestników, ponieważ to od niej zależy, dojazd, jakość powietrza, różnorodne możliwości spędzania czasu wolnego, atrakcje turystyczne, rodzaj otoczenia czy bliskość natury.
- Finanse
Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić czy w wybranym ośrodku rehabilitacyjnym istnieje możliwość dofinansowania turnusu rehabilitacyjnego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Fundusz pokrywa od 20-30% kosztów. Warunkiem przyznania wsparcia finansowego jest wybór miejsca, które spełnia określone warunki: gabinet lekarski oraz infrastruktura dostosowana do możliwość przeprowadzenia aktywnych form rehabilitacji.
- Specjalizacja
Najważniejszym elementem jest wybór ośrodka, którego zakres działalności, usługi, oraz specjalizacja w schorzeniach odpowiada na konkretne problemy i wymagania dysfunkcji uczestników. Istotna jest lista zabiegów jaka znajduje się w ofercie, ich ilość oraz rodzaj. Możliwość dopasowania indywidualnego planu leczenia. Kwalifikacje personelu, dostępność lekarzy, fizjoterapeutów, pielęgniarek oraz terapeutów na terenie ośrodka.
- Wyposażenie
Odpowiednie dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych od dostępności wind, podjazdów po specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny. Jakość, standard, wariant oraz wyposażenie pokojów, które powinny być komfortowe i bezpieczne. Dodatkowe udogodnienia na terenie obiektu jak dostęp do Internetu, basen, siłownia, plac zabaw, biblioteka czy strefa rozrywki, umilające spędzanie czasu wolnego.
Jak wybrać odpowiedni turnus rehabilitacyjny, ośrodek oraz organizatora – Podsumowanie
Wybierając turnus, organizatora czy ośrodek rehabilitacyjny, należy pamiętać, że odpowiedni wybór wpływa na komfort i efektywność rehabilitacji. Przy selekcjonowaniu ofert należy zwrócić uwagę na podstawowe, wyżej wymienione elementy zgodnie ze swoimi preferencjami, wymaganiami i celem, tak aby po odbytym turnusie wrócić wypoczętym oraz w lepszej kondycji fizycznej, jak i psychicznej.