W życiu codziennym i zawodowym często spotykają nas losowe, trudne do przewidzenia sytuacje, w których narażeni jesteśmy na ryzyko wystąpienie jakiegoś urazu. Doświadczyłeś kontuzji sportowej, załamania, uległeś nieszczęśliwemu wypadkowi lub jesteś właśnie po operacji? Szukasz możliwości na szybki powrót do codziennej sprawności? Turnusy rehabilitacyjne są właśnie dla ciebie! Rehabilitacja po urazach na turnusach rehabilitacyjnych to droga pełna wyzwań. Dzięki szerokiej dostępności do specjalistów, nowoczesnych metod, technik leczenia oraz sprzętu, daje szansę na szybką poprawę komfortu życia pacjenta. Sprawdź poniżej, jaką rolę odgrywają turnusy rehabilitacyjne w leczeniu nabytych kontuzji i urazów. Czy faktycznie mogą one znacznie przyspieszyć twój powrót do zdrowia?
Rehabilitacja po urazach
Rehabilitacja pourazowa to istotny element w walce o przywrócenie pełnej sprawności poszkodowanej części ciała. Jej celem jest zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie dolegliwości bólowych powstałych w wyniku uszkodzenia konkretnego narządu. Głównym założeniem rehabilitacji pourazowej jest odzyskanie utraconych umiejętności, przywrócenie odpowiednich funkcji i ruchomości uszkodzonej okolicy. Rehabilitacja po urazach polega na dobraniu odpowiednich technik terapeutycznych. Po wcześniejszym przeanalizowaniu medycznej historii i indywidualnej sytuacji pacjenta, specjaliści z zakresu fizjoterapii i ortopedii dobierają najbardziej skuteczne metody leczenia. Ta forma rehabilitacji dostępna na turnusach doskonale sprawdzi się dla osób z nabytymi kontuzjami, urazami oraz przed, jak i po operacjach, które szukają sposobu na szybki powrót do formy.
Jakimi przypadkami zajmuje się rehabilitacja pourazowa?
Specjaliści w obszarze rehabilitacji pourazowej zajmują się szeregiem przeróżnych kontuzji i urazów występujących u pacjentów. Najczęściej występującymi problemami, z jakimi borykają się uczestnicy tej formy turnusów rehabilitacyjnych, są działania z zakresu rehabilitacji:
- urazów nabytych po złamaniach kości
- skręcenia, zwichnięcia, naciągnięcia stawów i mięśni
- urazów kręgosłupa
- urazów przewlekłych związanych z długotrwałym przeciążeniem i zmęczeniem, prowadzących do złamań i stanów zapalnych w organizmie
- urazów klatki piersiowej i jamy brzusznej występujących w wyniku wypadku
- urazów wielomiejscowych, wielonarządowych
- urazów stawu kolanowego
- naciągnięcie ścięgna Achillesa
Formy terapii wykorzystywane w rehabilitacji po urazach
Jakie formy terapii wykorzystywane są w rehabilitacji pourazowej? Na turnusach rehabilitacyjnych najczęściej wyróżnia się dwie metody terapii wykorzystywane w leczeniu kontuzji i urazów pacjentów.
Metoda terapii manualnej polega na leczeniu schorzeń narządów ruchu poprzez uciskanie newralgicznych punktów w uszkodzonym obszarze ciała dla przywrócenia równowagi mięśniowej i kostnej. Terapia manualna to inaczej terapia tkanek miękkich, której celem jest zmniejszenie odczuwanych dolegliwości bólowych i przywracanie ruchomości zesztywniałych części ciała. Wykorzystywana w przypadku leczenia urazów stawów i kręgosłupa.
Metoda kinezyterapii polega na opracowaniu indywidualnego programu ćwiczeń dopasowanego do potrzeb rehabilitacyjnych pacjenta. Celem tej terapii poprzez ruch jest przywrócenie pełnej lub częściowej sprawności. Kinezyterapia ma szczególne zastosowanie w leczeniu chorób i dysfunkcji narządu ruchu. Jest także elementem wykorzystywanym w czasie rekonwalescencji po przebytych zabiegach. Ćwiczenia stosowane w tej formie terapii możemy podzielić według określonych kategorii na:
- Ćwiczenia bierne polegają na stymulowaniu ruchu bez bezpośredniego zaangażowania pacjenta. Z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu poprzez drgania pobudza się do ruchu porażone, długotrwale unieruchomione kończyny.
- Ćwiczenia czynne z kolei polegają na czynnym udziale pacjenta i opierają się na jego zaangażowaniu i determinacji w wykonywaniu określonych kategorii ćwiczeń. Ćwiczenia w tym zakresie polegają na pracy z własnym ciężarem ciała lub sztucznie nadanym przez sprzęt sportowy. Wszystko ma na celu wypracowanie odpowiedniego napięcia mięśni, poprawy siły i wzmocnienia zakresu ruchowego uszkodzonych obszarów.
Rehabilitacja na turnusach – zalety
Udział w turnusach rehabilitacyjnych to świetna alternatywa dla odbycia rehabilitacji. Turnusy rehabilitacyjne, dzięki dostępności do dużej ilości specjalistów, nowoczesnego sprzętu i metod leczenia w jednym miejscu są w stanie zapewnić kompleksową opiekę i pomoc w szybkim powrocie do zdrowia. Ta forma wyjazdu na czas rekonwalescencji zapewnia odpowiednią, indywidualnie dopasowaną intensywność pracy nad fizyczną poprawą funkcjonowania ciała, która przynosi spektakularne efekty. Podczas turnusów rehabilitacyjnych dba się również o dobre samopoczucie pacjenta i jego zdrowie psychiczne, zapewniając potrzebne wsparcie we wszystkich obszarach. To doskonała opcja, która w określonym czasie pozwala skupić się pacjentowi na sobie i odpoczynku od codziennego życia.
Rehabilitacja pourazowa podczas turnusów rehabilitacyjnych
Czy udział w turnusach rehabilitacyjnych faktycznie może przyspieszyć proces powrotu do sprawności w wyniku nabytych urazów i kontuzji? Zdecydowanie tak. To forma wyjazdu, która skupia się intensywnie na rozwiązaniu problemów pacjenta i dopasowaniu odpowiednich metod leczenia. Udział w turnusie rehabilitacyjnym gwarantuje nie tylko powrót do sprawności, ale również odpoczynek. Jest to doskonały sposób na osiągnięcie wyznaczonych celów powrotu do zdrowia w krótkim czasie. Korzystanie z rehabilitacji pourazowej na turnusach rehabilitacyjnych sprzyja przywróceniu komfortu życia codziennego i radości pacjentów.