biuro@bentur.pl

Czy warto wysłać dziecko na kolonie? Wady i zalety wyjazdów

Wyjazd na kolonie

Jesteś rodzicem i  zastanawiasz się nad wysłaniem dziecka na kolonie? Chcesz, aby twoje dziecko doświadczyło czegoś nowego, doznało wartości podróżowania, spędziło aktywnie wolny czas, a przy okazji bardziej się usamodzielniło? Poznawanie nowych miejsc, ludzi, rozwój swoich pasji i zainteresowań to tylko niektóre pozytywne czynniki organizowanych kolonii dla dzieci. Rodzice zawsze chcą zapewnić dziecku wszystko, co najlepsze. Nic więc dziwnego, że wysłanie dziecka na kolonie z własnej inicjatywy lub na prośbę samej pociechy budzi pewne wątpliwości. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak wyglądają kolonie dla dzieci i dlaczego warto się do nich przekonać!

 

Wyjazd na kolonie

Wyjazd na kolonie to niezwykłe wydarzenie nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców. Pierwszy poważny krok do usamodzielnienia, który wiąże się z przeróżnymi emocjami. Z jednej strony jest to ekscytujące, całkiem nowe wydarzenie w życiu rodzinnym, ale z drugiej perspektywy pojawia się strach i obawa przed tym, jak dziecko poradzi sobie w tym nowym otoczeniu. Nie musisz się martwić! Kolonie to naprawdę dobrze zorganizowane i przemyślane atrakcje dla dzieci dostosowane do wieku, gdzie nie ma nudy. Skoro dziecko nie jest w stanie się nudzić, to nie myśli o swoich zatroskanych rodzicach i cieszy się wspólnie spędzonymi chwilami wśród rówieśników. 

 

Jak wyglądają kolonie dla dzieci?

Zanim zaczniemy zastanawiać się, czy zainwestować w wyjazd dziecka na kolonie, warto przyjrzeć się dostępnym formom i możliwościom. Z roku na rok oferta  kolonii dla dzieci jest coraz bardziej rozwinięta i bogatsza. Na rynku istnieje wiele różnych form kolonijnych wyjazdów, wszystko zależy od zainteresowań dzieci i wymagań rodziców oraz zasobów finansowych.  

Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Przede wszystkim pierwszy krokiem jest określenie, czy wysłać dziecko na kolonie zorganizowaną w kraju, czy za granicą. Charakter wycieczki niezależnie od wybranej lokalizacji pozostaje jednak niezmienny. Biura podróży w swoich ofertach mają przeróżne formy wyjazdów na kolonie, gdzie każdy rodzic znajdzie coś odpowiedniego dla swojego potomka. Dokonanie odpowiedniego wyboru musi zostać poprzedzone uzyskaniem informacji o tym: jakie są rodzaje dostępnych kolonii na rynku? Otóż wśród podstawowych ofert wyróżniamy:

Kolonia sportowa

Doskonała opcja wyjazdu dla dzieci lubiących aktywność fizyczną, uprawiających jakiś sport w ciągu roku szkolnego lub szukających swojej drogi w rozpoczęciu przygody ze sportem. Podczas takiego wyjazdu dziecko w krótkim czasie może doskonalić i  zdobyć nowe umiejętności, spróbować czegoś innego oraz rozwijać swoją pasję i zainteresowania. Charakter tej wycieczki może przybrać formę ogólnorozwojowej, gdzie zazwyczaj młodsze dzieci poprzez zabawę próbują wszystkiego po trochu i odnajdują najlepszą dziedzinę sportu dla siebie. Dla starszych dzieci organizowane są obozy sportowe nastawione na trenowanie konkretnej dyscypliny jak pływanie, koszykówka, siatkówka, tenis, czy jazda konna. 

Kolonia artystyczna

Wyjazd nastawiony na rozwój pasji i zainteresowań dziecka bardziej od jego kreatywnej strony. Istnieje tutaj wiele możliwości rozwoju obszarów sztuki np. malarstwo, rzeźba, ceramika, taniec, śpiew, fotografia, czy aktorstwo. Kolonia artystyczna to nie tylko rozwój artystycznej strony, ale także tej kulinarnej. To wycieczka nastawiona na odkrywanie talentów, nabywanie nowych doświadczeń i poznawanie wartości pracy nad sobą. Ciągła styczność z profesjonalistami od danych dziedzin jest niezwykle inspirująca dla dziecka, pozwala zdobyć teoretyczną wiedzę i daje szansę na wyznaczenie swojej drogi w przyszłości.

Obozy naukowe

Alternatywa wyjazdu dla małych geniuszy, która pozwoli poszerzyć wiedzę w sposób praktyczny i rozwinąć zdolności manualne uczestników. Podczas obozów naukowych prowadzone są zajęcia z robotyki, eksperymentów chemicznych, astronomii czy programowania. Ten naukowy charakter to również okazja do udania się na kolonie językowe, które pomogą w osiągnięciu wymarzonego poziomu z języka angielskiego lub dadzą szansę na naukę od podstaw języka niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego, włoskiego, czy nawet chińskiego. 

Obozy przygodowe

Wyjątkowa okazja do wyjazdu dla dzieci, które kochają wyzwania i różnego rodzaju przygody. Zdobycie umiejętności przetrwania w nowym środowisku  pozwala na usamodzielnienie dziecka i kształtuje jego charakter. Po takiej kolonii dziecko jest bardziej otwarte na nowe wyzwania, pewne siebie i gotowe do bardziej aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ten charakter wyjazdu uczy dzieci współpracy, kreatywności rozwiązywania problemów i szybkości podejmowania decyzji.

Kolonie tematyczne

Bardziej specyficzna forma, która organizowana jest w zależności od zainteresowań dzieci. Organizowane na podstawie filmów, bajek, czy z ulubionymi twórcami internetowymi. Pozwala przenieść się do wymarzonego świata i spędzić aktywny czas z ulubionymi fikcyjnymi postaciami kina, czy aktualnie topowymi twórcami świata internetu. Spotkania z idolami są inspirujące dla młodzieży i stanowią dla nich motywację do działania i szukania własnej ścieżki. 

 

Zalety wyjazdu na kolonie

Wyjazd na kolonie niesie za sobą wiele zalet:

  • Różnorodność wyżej przybliżonych formy kolonii to niewątpliwie ogromna zaleta. Pozwala na dokonanie odpowiedniego wyboru, który najbardziej zainteresuje dziecko i sprawi, że jego spędzony czas na kolonii będzie najbardziej wartościowy. To szansa dla dziecka na odnalezienie swoich zainteresowań, rozwój talentów, nabycie praktycznych umiejętności, aktywne spędzenie wolnego czasu oraz intensywne doskonalenie i pozyskanie swoich pasji. 
  • Samodzielność to element, który stanowi główną cechę, jaką dzieci nabywają podczas kolonii. Odcięcie na krótki czas od rodziców, umożliwia nauczenie się niezależności oraz  radzenia sobie w różnych sytuacjach samodzielnie. Zdobycie tej cechy gwarantuje łatwy start w przyszłości, wykreowanie większej pewności siebie i odwagi na nowe doświadczenia.
  • Znajomości zbudowane na kolonii to czasami szansa na prawdziwą przyjaźń na całe życie. Przebywanie wśród nowych osób, uczy dziecka  szybkiego przystosowania do różnego środowiska oraz łatwości nawiązywania kontaktów z innymi. 
  • Edukacja na koloniach to szansa na pokazanie dziecku, jak w ciekawszy sposób niż  ten w szkole można poszerzać swoją wiedzę. Wyjazd na naukowe kolonie pozwala na zdobycie motywacji do nauki, osiągnięcia nowego poziomu w danej dziedzinie oraz ukształtowanie swojej ścieżki kariery. 
  • Doświadczenia i wspomnienia jako dorośli sami wiemy, jak podróżowanie, nowe miejsca i przygody potrafią zainspirować nas do codziennego życia. W przypadku dzieci to szansa na rozwój w obszarze edukacyjnym, społecznym i emocjonalnym. Zdobyte doświadczenia i wspomnienia podczas wyjazdu w tak młodym wieku kształtują jego charakter, umiejętności i wartości na całe życie. 
  • Wygoda dla rodziców szczególnie długa przerwa od szkoły i zajęć dodatkowych w okresie letnim stanowi przeszkodę dla pracujących rodziców, którzy potrzebują pomocy w opiece nad pociechami. Wyjazd dziecka na kolonię pozwoli na urozmaicenie mu wolnego czasu w wartościowy sposób, a rodzicom zapewni poczucie spokoju i wolną głowę. 
  • Aktywność fizyczna stanowi dzisiaj problem wśród młodzieży, w okresie szkolnym w jakimś stopniu jest ona zapewniona. Natomiast w wakacje coraz więcej dzieci zamiast spędzenia aktywnego czasu na świeżym powietrzu woli pozostać w domu i gapić się godzinami w ekrany. Kolonia to doskonała okazja do przekonania dziecka do różnego rodzaju aktywności, odkrycia swojej dziedziny sportu i pokazania atrakcyjnej alternatywy dla spędzania wolnego czasu.
  • Bezpieczeństwo to najważniejszym element kolonii, o który martwią się rodzice. Biura podróży organizujące wyjazdu dla dzieci mają ogromne doświadczenie w tym zakresie. Wyspecjalizowana kadra dostosowana do ilości podróżujących dzieci to podstawa każdego wyjazdu. Programy kolonii uwzględniają wiek uczestników i dopasowują do niego atrakcje.  Każde dziecko otrzymuje potrzebne wsparcie i opiekę podczas całego pobytu.

 

Wady wyjazdu na kolonie

Zastanawiasz się, czy jakieś wady istnieją? Oczywiście, że tak wszystko ma swoje wady, ale w tym przypadku nie przewyższają one zalet. 

  • Zbyt duża odległość od miejsca zamieszkania: wysyłając dziecko na kolonie po raz pierwszy, powinniśmy skupić się na tym, aby była zorganizowana ona w miarę blisko naszego miejsca zamieszkania, a przynajmniej w odległości, do której bylibyśmy w stanie dojechać w krótkim czasie. Nigdy nie wiadomo, jak dziecko zareaguje na pobyt na kolonii i wyzwanie adaptacyjne w nowym środowisku. Warto mieć możliwość w razie czego udania się po dziecko lub spotkania w czasie kolonii. 
  • Cena nie stanowi ogromnej wady, jeżeli wybierzemy ofertę odpowiednio wcześnie. Jest ona na pewno bardzo zróżnicowana ze względu na długość pobytu dziecka, organizowane atrakcje, ilość kadry czy lokalizację. Jej wysokość zależy od naszego wyboru, preferencji oraz wymagań. 
  • Brak kontroli, powierzenie opieki nad dzieckiem obcym ludziom to trudne doświadczenie dla rodzica. Brak możliwości nadzorowania czasu spędzanego przez dziecko, znajomości jego rówieśników czy środowiska, w którym aktualnie się znajduje, może przysporzyć zmartwień i stresu. Należy jednak pamiętać, że organizatorzy kolonii mają ogromne doświadczenie w tym zakresie, a programy i harmonogramy  kolonii są udostępnione do wglądu. Rodzice przed wysłaniem dziecka na kolonie mogą również zapoznać się z opiniami i doświadczeniami innych uczestników. 

Wysłanie dziecka na kolonie to wyzwanie emocjonalne nie tylko dla dziecka, które musi znieść czas rozłąki i poradzić sobie samodzielnie w nowym świecie, ale także dla rodziców przed którymi stoi zadanie odpowiedniego przygotowania. 

 

Czy warto wysłać dziecko na kolonie?

Wyjazd dziecka na kolonię to wyzwanie dla całej rodziny! Pierwsze doświadczenia w tym zakresie na pewno budzą sporo obaw. Jednak korzyści, jakie wynikają z wysłania na kolonię dziecka są znaczące. Jest to niesamowite doświadczenie, które może nauczyć wiele nasze pociechy oraz wpłynąć pozytywnie na ich rozwój w przyszłości. To szansa na pokazanie dziecku świata w zupełnie innym charakterze. Decyzja o wyjeździe dziecka na kolonie niewątpliwe powinna być podjęta wspólnie, po wcześniejszej konsultacji z zainteresowanym i poznaniu jego oczekiwań. Odpowiedni wybór kolonii zgodnie z zainteresowaniami młodszego członka rodziny pozwoli zapewnić mu pozytywne doświadczenia i wartości, a także zachęci go do ponownego spędzania wolnego czasu w takiej formie.