biuro@bentur.pl

Rodzaje wycieczek szkolnych

dzieci na wycieczce szkolnej w górach

Rodzaje wycieczek szkolnych. Jakie mogą być wycieczki?

Wyjazd na wycieczkę szkolną to najbardziej wyczekiwany i ekscytujący czas w całym roku szkolnym dla wszystkich uczniów. W odpowiedzi na duże zainteresowanie organizacją wyjazdów klasowych na rynku pojawia się ogromna różnorodność opcji wyjazdowych dla szkoły, w których ciężko znaleźć coś najbardziej odpowiedniego. Masz za zadanie zorganizować szkolny wyjazd i nie wiesz na, co się zdecydować? Na pewno zależy Ci na zapewnieniu niezapomnianych przeżyć, integracji, przekazaniu konkretnych wartości oraz spełnieniu oczekiwań udającej się na wycieczkę młodzieży. Sprawdź poniżej, oferowane rodzaje wycieczek szkolnych, a Twój wybór będzie o wiele prostszy!

 

Wycieczki szkolne – jaki jest ich cel? 

Każdy wyjazd klasowy musi nieść za sobą konkretne cele, które należy również opisać w wymaganej dokumentacji podczas planowania całej wycieczki. Wśród podstawowych celów wycieczek szkolnych, które wpływają na rozwój uczęszczających, wyróżnia się:

  • cele edukacyjne (poznawanie kraju, jego historii, zabytków, kultury, tradycji oraz środowiska, nauka poprzez praktykę) 
  • cele doświadczalne (rozszerzenie umiejętności np. obserwacji, orientacji w terenie)
  • cele wychowawcze (kształtowanie pozytywnego stosunku do innych, nauka samodzielności, poszanowania do historii i kultury) 

Większość biur podróży w opisie swoich ofert od razu wyznacza cele, jakie będzie realizować dany program wycieczek dla ułatwienia uzupełniania dokumentacji przez nauczycieli lub osoby organizujące. Zwróć na to uwagę!

 

Rodzaje wycieczek szkolnych

Znamy już cele, które musi spełniać wycieczka szkolna. Poznanie tych wymagań potrzebnych do zorganizowania wyjazdów szkolnych zgodnie z regulaminem pomoże Ci w określeniu oczekiwań co do wycieczki. Jakie mogą być wycieczki?

Wycieczka edukacyjna

Ta forma wyjazdu ma na celu połączenie nauki z praktycznym doświadczeniem. Jest to doskonała opcja na uzupełnienie wiedzy uczniów poprzez zetknięcie się z teorią w rzeczywistości. Takie wycieczki mają na celu ukazać, jak w ciekawy sposób można przyswajać informacje w uzupełnieniu o poznawanie nowych miejsc, integrację z rówieśnikami, pracę w grupie oraz doświadczanie. 

Wycieczka przyrodnicza

Ciekawa alternatywa zorganizowania wyjazdu klasowego dla najbardziej aktywnych uczniów. Jest to ciekawa forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, która skupia się wokół poznawania przyrody, otaczających roślin oraz zwierząt. Taka opcja wyjazdu może odbywać się w parkach narodowych, górach, zoo itp. 

Wycieczka turystyczno-krajoznawcza

Najlepsza opcja dla uczniów, która oprócz poznawania i doświadczania nowych miejsc, na pierwszym planie ma przede wszystkim zapewnienie odpoczynku i rozrywki. Ta forma idealnie łączy ze sobą zwiedzanie i praktyczne edukowanie z atrakcyjnymi aktywnościami. Ciekawym przykładem może być tutaj np. połączenie zwiedzania Krakowa z wyjazdem do Energylandii. 

Wycieczki tematyczne 

W prawie każdej szkole mamy klasy o konkretnym profilu, który służyć ma rozwijaniu zainteresowań uczniów. Dla takich grup idealnym rozwiązaniem będzie zorganizowanie wycieczki tematycznej, która jeszcze bardziej pozwoli rozwinąć umiejętności oraz wybrane pasje uczestników. Dobrym przykładem może być tutaj np. wycieczka muzyczna, która doskonale nada się dla klasy o profilu artystycznym. Podczas trwania całego wyjazdu uczniowie mogliby uczestniczyć w warsztatach muzycznych. 

Wycieczki za granicę

To z pewnością rzadziej spotykana opcja odbycia klasowej podróży natomiast nadal dostępna w ofercie biur podróży. Jest to alternatywa przeznaczona do starszej i bardziej wymagającej grupy docelowej. Wyjazd za granicę byłby również doskonałą okazją do praktycznego przećwiczenia znajomości języków obcych.

 

Jakie mogą być wycieczki szkolne?

Szkolne wyjazdy można zorganizować w przeróżny sposób. Zaproponowane wyżej rodzaje wycieczek szkolnych opisują jedynie charakter, w jakim kierunku mogą się odbywać. Szczegółowy wygląd takiego wyjazdu w dużej mierze zależy od wybranej formy oraz reszty szczegółów. W zależności od możliwości oraz oczekiwań wycieczka taka może trwa od jednego do nawet kilku dni. Podczas jej trwania za transport służy zazwyczaj autokar, który pozwala na bezpiecznie przemieszczanie się pomiędzy wyznaczonymi lokalizacjami. Nocleg może odbywać się jednakowo w schroniskach, hostelach, hotelach, ale także ośrodkach wypoczynkowych np. domkach nad morzem w lesie. Wśród aktualnie dostępnych ofert na wycieczki szkolne w biurach podróży znajdziemy przeróżne opcje, co do formy oraz charakteru wyjazdu. Długoletnie doświadczenie firm zajmujących się organizacją szkolnych przygód z pewnością pomoże w dobraniu najbardziej trafnej i atrakcyjnej oferty, która sprosta oczekiwaniom nawet najtrudniejszych uczniów.

 

Rodzaje wycieczek szkolnych – Podsumowanie

Dostępne na rynku rodzaje wycieczek szkolnych gwarantują znalezienie czegoś adekwatnego zarówno do oczekiwań, jak i potrzeb konkretnych grup wiekowych. W podjęciu decyzji i zdecydowaniu się na konkretną formę wyjazdu z pewnością pomocne okaże się określenie konkretnych celów podróży oraz sprawdzenie, czego potrzebują uczniowie. Wiele osób zapomina o tym, że wycieczka szkolna powinna być przede wszystkim momentem integracji, odkrywania, przygody oraz niesamowitych wspomnień. Skorzystaj z pomocy profesjonalistów i zorganizuj podróż godną dziecięcych oraz młodzieżowych marzeń, która pozostanie w pamięci uczniów na długie lata.