biuro@bentur.pl

Czym różni się rehabilitacja od fizjoterapii?

Czym różni się rehabilitacja od fizjoterapii?

W obecnych czasach nieustannie narażeni jesteśmy na różnego rodzaju urazy i kontuzje. Wynika to z intensywnego trybu życia, pracy lub zainteresowań. Rehabilitacja i fizjoterapia to coraz częściej używane terminy na drodze powrotu do zdrowia i pełnej sprawności. Często stosowane są zamiennie jednak, czy słusznie? Czym różni się rehabilitacja od fizjoterapii? Spieszymy z wyjaśnieniem poniżej! Zapoznaj się z artykułem, a dowiesz się o różnicach pomiędzy technikami oraz metodami stosowanymi w rehabilitacji i fizjoterapii. 


Rehabilitacja – co to jest?

Rehabilitacja to integralny i nieodłączny element procesu współczesnego leczenia osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie. To szereg działań technicznych, edukacyjnych, społecznych, leczniczych, organizacyjnych oraz psychologicznych. Celem rehabilitacji jest przywrócenie częściowej lub całkowitej, możliwej do osiągnięcia w konkretnym przypadku pacjenta sprawności. Cały proces rekonwalescencji dobierany jest indywidualnie do każdej rehabilitowanej jednostki, w zależności od posiadanego schorzenia, wrodzonej wady, przebytej choroby lub urazu. Ze względu na dużą różnorodność chorób wyróżnia się kilka różnych form rehabilitacji. 

 

Rodzaje rehabilitacji

Rehabilitacja medyczna to proces polegający na wsparciu osób z niepełnosprawnościami psychicznymi, jak i fizycznymi lub deficytami zdrowotnymi. Cały plan leczenia prowadzony jest przez szereg specjalistów, terapeutów, logopedów oraz psychologów. Głównym celem tego rodzaju leczenia jest poprawa jakości życia, uzupełnienie deficytów zdrowotnych oraz przywrócenie leczonej jednostki do życia społecznego oraz rodzinnego. 

 

Rehabilitacja specjalistyczna to szereg działań leczniczych ukierunkowany na konkretny przypadek schorzenia wymagający specjalistycznego podejścia. Wśród tej metody wyróżnia się np. rehabilitację kardiologiczną dedykowaną dla osób ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Celem tych działań jest przywrócenie całkowitej lub częściowej sprawności. 

 

Rehabilitacja społeczna realizowana poprzez pobudzenie u pacjenta aktywności społecznej, samodzielności oraz zaradności. Ma na celu przywrócenie leczonej osoby do uczestnictwa w życiu społecznym. Działania z tego zakresu polegają na kształtowaniu właściwych postaw, integracji oraz edukacji społeczeństwa.  

 

Rehabilitacja zawodowa ma na celu wprowadzenie osoby z niepełnosprawnością na rynek pracy zgodnie z jej możliwościami. Niekiedy polega to na pomocy z przebranżowieniem się pacjenta i dobraniem zawodu, w którym niepełnosprawność nie będzie stanowiła przeszkód.

 

Fizjoterapia – co to jest?

 

Fizjoterapia odpowiada za utrzymanie, przywracanie i rozwijanie utraconych zdolności ruchowych człowieka. Ta dziedzina medycyny odpowiedzialna jest za przywrócenie sprawności fizycznej z wykorzystaniem odpowiednich ćwiczeń oraz zabiegów. Tak jak w przypadku rehabilitacji tutaj również wyróżniamy trzy rodzaje fizjoterapii: 

 

Fizykoterapia to rodzaj fizjoterapii wykorzystujący oddziaływanie fizycznych bodźców generowanych przez fale magnetyczne, prąd, niskie, wysokie temperatury, promieniowanie laserowe, fale ultradźwiękowe oraz światło. Wykorzystanie tych elementów odpowiada za regenerację i gojenie uszkodzonych tkanek. 

 

Kinezyterapia zajmuje się wykorzystaniem ruchu w procesie leczenia. Celem działań tego rodzaju terapii jest zwiększenie siły, zakresu ruchu, wydolności, wytrzymałości, elastyczności tkanek oraz korekcja nieprawidłowych ułożeń stawów oraz kości. Do tej metody wykorzystuje się specjalistycznie dobrane zestawy ćwiczeń. 

 

Terapie manualne skupiają się na wykorzystaniu ludzkich dłoni w oddziaływaniu na ciało. Do leczenia wyznaczonych stref stosuje się np. masaż oraz ucisk. Metoda bardzo często wykorzystywana przy urazach stawów kręgosłupa, jej głównym zadaniem jest niwelowanie dolegliwości bólowych. 

 

Rehabilitacja i fizjoterapia – różnica

Jak można już zauważyć rehabilitacja to bardziej złożony proces, który skupia się nie tylko na aspektach fizycznego przywrócenia sprawności, ale również psychicznej strony pacjenta. Psychiczne samopoczucie leczonych osób, szczególnie tych po przebytych wypadkach, stanowi istotną rolę w walce o powrót do pełnej sprawności. Bez odpowiedniego wsparcia z zakresu rehabilitacji społecznej oraz zawodowej dojście do siebie poszkodowanych byłoby znacznie trudniejsze. Na efekty rehabilitacji głównie wpływ ma motywacja oraz ogólne samopoczucie uczestników. Z kolei fizjoterapia swoje zadanie ma w przywróceniu zdrowia fizycznego poprzez różnego rodzaju ćwiczenia oraz zabiegi. Jednak warto zauważyć, że fizjoterapia z pewnością jest uzupełnieniem całego procesu rekonwalescencji i odgrywa w nim szczególną rolę. Oba te pojęcia wzajemnie się uzupełniają i pozwalają na osiąganie jeszcze lepszych i skuteczniejszych wyników przez leczonych pacjentów. 

 

Czym różni się rehabilitacja od fizjoterapii – Podsumowanie

Rehabilitacja polega głównie na przywróceniu niezależności w codziennym życiu pacjentowi, podczas gdy fizjoterapia skupia się na przywróceniu sprawności narządów ruchu. Natomiast bez fizjoterapii nie byłoby rehabilitacji i na odwrót. Kiedy skorzystać z rehabilitacji, a kiedy z fizjoterapii? Oba te pojęcia stanowią odrębność, ale w niektórych przypadkach są swoim wzajemnym uzupełnieniem. Do fizjoterapeuty udaj się m.in. ze złamaniami, urazami stawów, kontuzjami, dolegliwościami bólowymi, urazami czaszkowo-mózgowymi, po przejściu lub zakwalifikowaniu się do operacji w obrębie narządu ruchu. Na rehabilitację, jeżeli masz podstawy, możesz udać się również z wyżej wymienionych powodów lub w wyniku nabytych chorób, przebytych urazów oraz wad wrodzonych. Pamiętaj, aby wszystko konsultować ze swoim lekarzem prowadzącym, ponieważ każdy przypadek jest inny.