Kategoria oferty:
Transport:
własny
Wyżywienie:
2 posiłki
Czas trwania:
3 dni, 3 noclegi
Łódź – jedyne w Polsce miasto: Czterech Kultur, wybitnych filmowców, wielkich fabrykantów
Na wycieczkę po klimatycznej Łodzi zabierze Państwa „Łodzianka” – przewodniczka, rodowita łodzianka, od pokoleń związana z miastem.
Zakwaterowanie: 3 noclegi w Ośrodku Wypoczynkowym w Łodzi – zakwaterowanie w pokojach 2-, 3 osobowych z pełnym węzłem sanitarnym i balkonami. Ośrodek położony w malowniczej scenerii lasów Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Rozległy teren stwarza doskonałe warunki do spacerów oraz organizacji wieczorów przy ognisku i grillu. W pobliżu ośrodka jest możliwość wynajęcia sprzętu wodnego takiego jak łódki, kajaki, rowerki wodne.
2 śniadania i 2 obiadokolacje,
NNW
przyjazd do Łodzi ok godz 10./11.00, spotkanie z „Łodzianką”- zwiedzanie miasta „Szlakiem Łodzi Filmowej„. Miłośnicy sztuki filmowej nazywają nasze miasto „Hollyłódź”. W Łodzi narodziła się legenda polskiego filmu. Takie nazwiska jak Polański, Wajda, Sobociński tworzą panteon najsłynniejszych absolwentów łódzkiej Filmówki. To właśnie w Łodzi Filmowej znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii.
– wstęp do znanej na całym świecie Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, zapoznanie się zwiedzenie pomieszczeń w tym studia filmowe, zdjęcie na legendarnych schodach,
– zwiedzanie jedynego w Polsce Muzeum Kinematografii – muzeum chroniące zabytki z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej!– dawny pałac rodziny Scheiblerów – wnętrza pałacowe oraz niezwykła kolekcja eksponatów związanych z filmem i unikatowych urządzeń z epoki poprzedzających film.
– przerwa na kawę w jednym z klimatycznych ogródków na ul. Piotrkowskiej,
– spacer najdłuższym deptakiem Europy ul. Piotrkowską, na której znajdują się: Pomniki Znanych Łodzian, w tym m.in.: Fotel Jaracza, Kuferek Reymonta, Ławeczka Tuwima, Fortepian Rubinsteina, Pomnik Łodzian Przełomu Tysiąclecia – jedyny w Polsce pomnik wtopiony w ulicę, Łódzka Aleja Gwiazd z nazwiskami najznakomitszych postaci polskiej kinematografii. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, wieczorek taneczny, nocleg.
śniadanie, dalsza część zwiedzania z miasta „Szlakiem Łódzkich Fabrykantów”.
Przemysł XIX-wiecznej Łodzi tworzyli głównie niemieccy fabrykanci, którzy zajmowali się produkcją bawełny. Żydzi z kolei zajmowali się głównie handlem i rzemiosłem. Wśród nich byli również wielcy przemysłowcy. Jednym z nich był Izrael Poznański. Fabrykanci pozostawili po sobie wspaniałe pałace, które dziś tworzą wizytówkę Łodzi.
– Manufaktura – ogromny teren obejmujący zespół pałacowo-fabryczny oraz osiedle robotnicze, obecnie znakomity przykład rewitalizacji budynków pofabrycznych i ich adaptacji na centrum rozrywkowo-handlowe.
– Muzeum Miasta Łodzi -dawny pałac rodziny Poznańskich, wnętrza pałacowe oraz stała wystawa poświęcona historii miasta Łodzi, jak i ekspozycja muzealna poświęcona zasłużonym Łodzianom (m.in. Arturowi Rubinsteinowi i Władysławowi Reymontowi, Janowi Karskiemu),
– następnie przejazd na Księży Młyn – spacer po dawnym imperium kolejnego łódzkiego fabrykanta Karola Scheiblera (osiedle robotnicze, dawna przędzalnia fabrykanta tzw. „Lofty u Scheiblera”, dawna remiza strażacka), spacer ul. Targową gdzie znajdują się m.in. Beczki Grohmana – czyli zabytkowe wejście do dawnej tkalni,
– Centralne Muzeum Włókiennictwa oraz Skansen łódzkiej architektury drewnianej – drewniane domy tkaczy, willa fabrykanta, kościółek,
Powrót do hotelu, obiadokolacja. Wieczorem spacer po mieście „Łódź nocą„. Powrót na nocleg.
śniadanie, kolejny dzień zwiedzania „Szlakiem Łodzi Żydowskiej”.
Ważną grupą w Łodzi byli żydowscy mieszkańcy, którzy na początku XX wieku stanowili 1/3 społeczności łódzkiej. Zajmowali się oni głównie handlem i rzemiosłem. Wśród nich zdarzali się jednak i wielcy przemysłowcy. Niestety dialog ten został nagle przerwany przez II wojnę światową.
– Stare Miasto – dawna dzielnica żydowska, miejsce getta żydowskiego w okresie II światowej, spacer po Parku Staromiejskim z Pomnikiem Dekalogu; przejście po dawnym terenie getta łódzkiego – Litzmannstadt Getto w tym Park Ocalałych,
– wizyta na jednym z największych w Europie Cmentarzu Żydowskim (miejsce spoczynku m.in. rodziców Artura Rubinsteina i Juliana Tuwima),
– Stacja Radegast – dawna stacja końcowa dla deportowanych Żydów z Europy Zachodniej do łódzkiego getta oraz miejsce wywozu Żydów do obozów zagłady, dziś memoriał, miejsce pamięci poświęcone ofiarom łódzkiego getta. Powrót do hotelu, obiadokolacja. Wieczorem zakupy w Centrum Handlowym Manufaktura. Powrót.
do uzgodnienia
Opieka doświadczonego przewodnika z pasją
od 439 zł
– transportu / istnieje możliwość zorganizowania/, biletów wstępu